ROKA Çevre için Tasarım
tr en

Yeni Yılda Geri Dönüşüm Hareketini Neden ve Nasıl Başlatmalıyım?


Sürdürülebilirlik odaklı çalışmalar, şirketlerimizin son beş yıldır daha çok zaman harcamak istediği alanlar arasında yer alıyor. Çevresel, sosyal ve ekonomik sürdürülebilirliği kurumsal stratejilerinin merkezine alan şirket sayımız ise gün geçtikçe artıyor. Ancak henüz bu sorumlu hareketin bir parçası olamamış şirketlerimiz de bir hayli çok sayıdalar. Kurumlarımızın en basit ve kolay bir şekilde bu değişimi başlatabileceği yer şüphesiz her kurum binasının bir parçası olan ofislerimiz. Bir ofise sahipsiniz ve değişim mi yaratmak istiyorsunuz? Sizler için hazırladığımız bu yazımızda ofislerinizdeki geri dönüşüm programını nasıl ve neden başlatmanız gerektiğini ele alacağız.

TÜİK verilerine göre Türkiye sadece 2016 yılında 32 milyon ton atık üretti. Bu atık miktarımızın % kaçı Türkiye’deki ofislerimizde üretildiği hakkında henüz sağlıklı bir değere ulaşamıyoruz ancak yine TÜİK verilerine göre 2016 yılında günlük olarak kişi başına düşen atık miktarımız 1,17 kg olarak hesaplandı. Ne yazık ki 2016 yılında ürettiğimiz 32 milyon atığımızın sadece %9,8 ‘ini geri dönüştürdük ve kompostlaştırdık. %61,2 ‘sini ise düzenli depolama sahalarına gönderdik. Düzenli depolama sahalarına gönderdiğimiz her atığımız ile yeraltı sularımızın kirlenmesine yol açtığımız gibi bu atıklardan çıkan metan gazı salınımı ile de yeryüzümüzün ısısını arttırıyoruz. Geri dönüştürdüğümüz ve düzenli depoladığımız atık mitarımıza baktığımızda yapacak daha çok işimizin olduğunu açıkça söyleyebiliriz.

Araştırmalara göre 2016 yılında ürettiğimiz bu atıklarımızın aslında yarısını geri dönüştürebilirdik ancak ne yazık ki bunu gerçekleştiremedik. İşyerimizde hemen bir geri dönüşüm programı başlatarak ofis içi kullanım alışkanlıklarımızı düzeltebilir, kaynağında ayrıştırma yaparak hem doğamıza hemde Türkiye ekonomimize katkı sağlayabiliriz.

Geri dönüştürülebilir malzemeler hakkında hızlı bilgiler

Alüminyum: Alüminyum sonsuz defa geri dönüştürülebilir. Kullanılmış bir alüminyum kutu, iki ay gibi kısa bir sürede geri dönüştürülebilir ve tekrar kullanıma sunulabilir.

Kağıt: Amerika'daki tüm gazeteler geri dönüştürülürse her yıl 250 milyon ağaç kurtarılabilir.

Plastik: Plastik atıklarımızı enerji elde etmek amacıyla yakmak yerine geri dönüştürmek iki kat daha fazla enerji kazanmamıza olanak sağlıyor.

Cam: Bir cam şişeyi geri dönüşüm ile tekrar kazandığımızda, 20 saat boyunca standart bir floresan ampulü yakacak kadar enerji tasarrufu sağlıyoruz.

İşyerimde geri dönüşüm programını nasıl başlatacağım?

Adım 1: Ekip oluştur

Sadece bir kişi için ofis içerisinde geri dönüşüm programı oluşturmak ve uygulamak göz korkutucu bir görev olabilir. Farklı departmanlardaki gönüllü üyeler ile bu işe başlayabilir böylece ofisiniz için en uygun geri dönüşüm programının nasıl oluşacağına birlikte karar verebilirsiniz. Bu sayede ofis içerisinde topyekün bir geri dönüşüm hareketi oluşturabilirsiniz.

Adım 2: Planlama yap

Programda izleyeceğimiz yol haritamızı aşamalar halinde planlanmalıyız. Öncelikle her gün ofislerimizden uzaklaştırdığımız atıklarımızın ne olduğuna bakmalıyız ve sonra tüm bu atıklarımızın hangilerinin geri dönüştürülebilir olduğunu bulmalıyız. İkinci adımımız ise geri dönüştürülebilir atıklarımızı ne olduğunu seçerken aşırıya ve abartıya kaçmamaktır. Kağıt veya cam şişeler gibi geri dönüşümü kolay ürünlerle yavaş yavaş programı ofis içerisinde yaygınlaştırmak çok önemlidir. İş arkadaşlarımıza program alışkanlığı kazandırdıktan sonra, diğer atık türlerini de içerecek şekilde programımızı genişletebiliriz. Zaman içerisinde de; bilgisayarlar, tonerler ve yazıcılar gibi daha büyük ürünleri içerecek şekilde geri dönüşüm programı oluşturabiliriz.

Adım 3: Azalt

Geri dönüştürülebilir atıklarımızın ne olduğunu tanımladıktan sonra bu atıklarımızın nereden ve ne şekilde oluştuklarına detaylıca incelemeliyiz. Ofis içerisindeki kullanım alışkanlıklarımızı gözden geçirerek, geri dönüştürebilir atıklarımızın daha az üretilmesini sağlamalı, azaltamadığımız atıklarımızı ofisimiz içerisinde tekrar kullanılacak şekilde planlamalıyız. Bu şekilde atık miktarımızı azaltabilir, daha az hammadde kullanımına ulaşarak iyileştirmeler sağlayabiliriz.

Adım 4: Dahil et

Başarılı bir projenin en önemli anahtarı, diğer insanların programa katılımını cesaretlendirmektir. Öncelikle geri dönüşüm program amacının ne olduğunu kurumumuz içerisinde duyurmalıyız ve programa katılımların kolay olmasını sağlamalıyız. Bunu, çalışanlarımızın kolayca fark edeceği ve kullanımları sırasında heyecanlandıracağımız geri dönüşüm kutularını stratejik olarak yerleştirerek yapabiliriz. Çalışanlarımızın çay/kahve aralarında kullandığı alanlar ve yemekhane/kafeterya gibi yerler stratejik yerler için en ideal noktalardır. Ardından kullandığımız ünitelerin üzerinde her bir atık türü için açık bir şekilde açıklayıcı etiketlemelerin olduğundan emin olmalıyız.

Çalışanlarımızın programa katılımını arttırmak ve gösterecekleri eforların ne kadar olumlu olacağını anlatmak adına geri dönüşümün etkilerini göstergeler ile paylaşmalıyız. Bu adım ile çalışanlarımız yapacakları iş ile ilgili sadece bir gurur duygusu hissetmeyecek, aynı zamanda programı devam ettirmeye meyilli olacaklardır.

Adım 4: Tabana yay

Programdan haberdar edilmesi gereken kişiler sadece beyaz yakalı çalışanlarımız değildir. Kurumumuzdaki güvenlik görevlilerinden hizmetlilere kadar diğer çalışanlarımızı da geri dönüşüm programımızdan haberdar olmalarını sağlamalıyız. Bu bize kurum içerisinde geri dönüştürülebilir ürünlerimizin daha doğru bir şekilde kullanılmasını ve diğer atıklarımız ile atılmamasını sağlayacaktır.

Adım 5: Teslim et

Geri dönüştürülebilir atıklarımızı türüne göre ayrı bir şekilde biriktirdikten sonra bu atıklarımız ile kimin ilgilenmesi gerektiğine karar vermek gerekecektir. Bununla başa çıkmanın birçok farklı yolu vardır ve bu yollar kurumumuzun büyüklüğüne ve kaynaklarına bağlı olarak değişiklik gösterecektir.

Türkiye genelinde bir çok il ve ilçe belediyesi geri dönüştürülebilir atıklarımızı toplamaktadır. Belediyelerimiz ile atıklarımızı doğru yere iletemiyorsak eğer atık yönetimi üzerine çalışan özel şirketler ile iletişime geçebilir veya kurum içerisinde oluşturduğumuz gönüllü takımımız ile en yakın atık getirme merkezine tüm atıklarınızı bırakabiliriz.

Ofisimizi çevre dostu yapmak için diğer öneriler

Ofislerimiz içerisinde oluşan atıklarımızı azaltmanın farklı yollarıda vardır. Örneğin, fazla alım yapmaktan kaçınmalıyız. Yalnızca ihtiyacımız olan ofis malzemelerini satın almalıyız, böylece kullanılmayan malzemeler ofislerimizde atıl durumda olmayacaktır. Ofislerimiz için gerekli malzemeleri satın alırken, doğa dostu ürünleri ve geri dönüştürülmüş ürünleri günlük işlerinin bir parçası olarak kullanan üreticileri tercih etmeye özen göstermeliyiz. Ayrıca ofis içerisinde tüm ürünlerimizi ve malzemelerimizi (kağıtlar ve kutular gibi) mümkün oldukça tekrar tekrar kullanmalıyız.

Geri dönüşüm programına hemen bugün başlayın!

Biraz çaba sarf ederek, iş yerimizi daha verimli ve çevre dostu yapabiliriz. İşyerimizde, çalışanlarımızın programa katılmasını hızlı ve kolay hale getiren geri dönüşüm kutuları ve ekipmanları tercih edebiliriz. Tasarım gücü yüksek geri dönüşüm kutuları ve ekipmanları bizlere programımızın daha başarılı olmasını sağlayacaktır. Yeni yıl ile birlikte ofislerimiz için en uygun geri dönüşüm ünitelerini bularak üzerimize düşeni hemen şimdi yapmamız gerekiyor!


ROKA Çevre için Tasarım © 2022 | Bu site RGS Yazılım® E-ticaret Yazılımı ile hazırlanmıştır