ROKA Çevre için Tasarım
tr en

Geri Dönüştürülmüş Atıklar Hayatımızın İçinde


Geri dönüştürülmüş atıklardan üretilen ürünler bir şekilde hayatımızın içindeler. Fakat biz bunlardan haberdar mıyız?

Mesela, Hayat Su, Türkiye’de ilk kez geri dönüştürülmüş plastikten su şişesi üretti. Amaçları ise kullandıkları pet oranlarının ortalama yüzde 50'sinin geri dönüştürülmüş olmasını sağlamak. 2025'e kadar da portföylerindeki tüm pet şişelerinin geri dönüştürülmüş plastik içereceğinin haberini verdiler. Yaptıkları etkinlik kapsamında ''Sudaki Yaşam Savunucusu'' ilan edilen dalış rekortmeni Şahika Ercümen ile İstanbul Boğazı'nda atık kirliliğine dikkat çeken bir dalış gerçekleştirdiler. 

 

 

TCHIBO, geri dönüştürülmüş malzemelerden bir moda yaratma amacıyla kendi koleksiyonunu oluşturmaya başladı. %100 naylon atığı ve geri dönüştürülmüş PET şişelerden oluşmuş naylon gibi değerli kaynaklar kullanıyorlar. Amaçları ise, geri dönüştürülmüş malzemelerden daha fazla ürün üretip ürettikleri ürünlerin de tamamen geri dönüştürülmüş olması.

 

Toyi ise, 21. yüzyıl çocuklarına ileri dönüşüm gibi becerilerin alışkanlığa dönüşmesini sağlama amaçlı bir oyuncak kiti oluşturmuş.

Bu kitin içeriğinde teker, ayak, göz, eklem, el, çubuk ve esnek halkalar bulunuyor. Çocukların tek yapmaları gereken etraflarındaki bir nesneyi seçmek ve yaratıcılığını konuşturmak!

 

 

KAYNAK :  https://www.aa.com.tr/tr/turkiye/hayat-sudan-turkiyenin-ilk-geri-donusturulmus-sisesi-/1940044

                    https://www.tchibo.com.tr/geri-donusturulmus-malzemeden-surdurulebilir-urunler-c400106012.html

                  https://toyi.io/tr/toyi-nedir/

 

 

 

 


ROKA Çevre için Tasarım © 2022 | Bu site RGS Yazılım® E-ticaret Yazılımı ile hazırlanmıştır