ROKA Çevre için Tasarım
tr en

E-Atık: Dünya Sağlık Örgütü Uyarıyor


DSÖ Genel Direktörü Dr Tedros Adhanom Ghebreyesus tarafından “Dünya Yükselen üretim ve imha hacimleriyle, yakın bir tarihte bir uluslararası forumun “e-atık tsunamisi” olarak tanımladığı, hayatları ve sağlığı riske atan şeyle karşı karşıya.” açıklaması yapıldı. "Dünya denizleri ve ekosistemlerini plastik ve mikroplastik kirlilikten korumak için nasıl bir araya geldiyse, biz de en değerli kaynağımız olan çocuklarımızın sağlığını büyüyen e-atık tehdidinden korumak için bir araya gelmeliyiz."

E-atık hacimleri küresel olarak artıyor. Küresel E-atık İstatistikleri Ortaklığı'na (GESP) göre, 53,6 milyon metrik ton e-atık üretildiği 2019'a kadar olan beş yılda %21 büyüdüler. Perspektif için, geçen yılki e-atık, 125 km uzunluğunda bir hat oluşturmak için uçtan uca yerleştirilmiş 350 yolcu gemisi kadar ağırdı. Bilgisayarların, cep telefonlarının ve diğer elektronik cihazların kullanımının hızla eskimelerinin yanı sıra genişlemeye devam etmesiyle bu büyümenin devam etmesi bekleniyor.

 

En son GESP tahminlerine göre, 2019'da üretilen e-atıkların yalnızca %17,4'ü resmi yönetim veya geri dönüşüm tesislerine ulaştı, geri kalanı ise büyük ölçüde kayıt dışı işçiler tarafından geri dönüştürüldüğü düşük veya orta gelirli ülkelerde yasadışı olarak boşaltıldı.

 

E-atıkların uygun şekilde toplanması ve geri dönüştürülmesi, çevreyi korumanın ve iklim emisyonlarını azaltmanın anahtarıdır. 2019'da GESP, toplanan ve uygun şekilde geri dönüştürülen e-atıkların %17,4'ünün, 15 milyon ton karbondioksit eşdeğerinin çevreye salınmasını önlediğini tespit etti.

 

 

Kaynak: https://www.who.int/news/item/15-06-2021-soaring-e-waste-affects-the-health-of-millions-of-children-who-warns

 


ROKA Çevre için Tasarım © 2022 | Bu site RGS Yazılım® E-ticaret Yazılımı ile hazırlanmıştır