ROKA Çevre için Tasarım
tr en

YAKLAŞIK 26.000 TON PLASTİK COVİD ATIK OKYANUSLARI KİRLETİYOR


Yaklaşık 2 bin çift katlı otobüs ölçüsünde atık, dünyanın okyanuslarına sızdı, yeni araştırmalar bunun Covid-19 pandemisinden kaynaklanan plastik atıklar olduğunu ortaya çıkardı.

26.000 tonluk bu yanlış yönetilen plastik atıklar, maske ve eldiven gibi kişisel koruyucu ekipmanlardan oluşmakta.

PNAS dergisi internet kaynağında yayınlanan çalışmanın yazarları Nanjing Üniversitesi'nden Yiming Peng ve Peipei Wu, "Salgın, halihazırda kontrol dışı olan küresel plastik atık sorunu üzerindeki baskıyı yoğunlaştıran tek kullanımlık plastiklere yönelik talebin artmasına neden oldu" dedi.

Serbest bırakılan plastikler okyanusta uzun mesafeler boyunca taşınabilir, denizdeki vahşi yaşamla karşılaşabilir ve potansiyel olarak yaralanmaya ve hatta ölüme yol açabilir” diye eklediler.

Mart ayında yapılan bir araştırma, Hollanda'nın Leiden kentinde bir kanal temizliği sırasında tıbbi eldivene sıkışan ilk balık vakasını sundu.

Brezilya'da ölü bir Macellan pengueninin midesinde bir PFF-2 koruyucu maske bulundu.

Pazartesi günü yayınlanan yeni rapora göre, pandeminin başlangıcından bu yana 193 ülkeden tahmini 8,4 milyon ton plastik atık üretildi.

Bir Çin kaynağı araştırması; yanlış yönetilen plastik atığın %46'sının, oradaki bireylerin yüksek düzeyde maske takması nedeniyle Asya'dan geldiğini, bunu %24 ile Avrupa ve %22 ile Kuzey ve Güney Amerika'nın izlediğini buldu.

 

 

Peng ve Wu, araştırmalarının fazla atıkların %87.4'ünün bireysel kullanımdan ziyade hastanelerden geldiğini öne sürdüğünü söyledi. Kişiler tarafından maske ve eldiven kullanımı toplamın yalnızca %7,6'sına katkıda bulunurken, paketleme ve test kitleri sırasıyla %4,7 ve %0,3'ü oluşturdu.

 

Bilim adamları, yüzyılın sonuna kadar pandemi ile ilişkili neredeyse tüm plastiklerin ya deniz yatağına ya da kumsallara geleceğini tahmin ediyor.

 

Kaynak: https://www.theguardian.com/environment/2021/nov/08/about-26000-tonnes-of-plastic-covid-waste-pollutes-worlds-oceans-study

 


ROKA Çevre için Tasarım © 2022 | Bu site RGS Yazılım® E-ticaret Yazılımı ile hazırlanmıştır