ROKA Çevre için Tasarım
tr en

Türkiye’deki belediye atıkları; Sıfır atık projesi


 

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) verilerine göre 2016 yılında Türkiye’de 34 milyon ton belediye atığı oluştu. Bu rakam yaklaşık olarak 415 bin adet Boeing tipi uçağın ağırlığına eş değer

Günlük yaşamımızın her noktasında; evlerimizde, okullarımızda, hastanelerimizde, iş yerlerimizde, sosyal ve kültürel paylaşım alanlarımızda ve çeşitli endüstrilerimizde her gün binlerce ton geri dönüştürülebilir atık açığa çıkıyor. Eurostat bize 2016 yılında Türkiye’de toplam 34 milyon ton evsel atık oluştuğunu söylüyor.* Aynı rapora göre 2006 ve 2016 yılları arasında Türkiye’de oluşan evsel atık miktarı ise %12 artmış durumda. Dünya genelinde ve özellikle Türkiye’de tüketim alışkanlıklarımızın hızla arttığı şu günlerde, belediye atık miktarımızın gelecek yıllarda daha yüksek rakamlara ulaşacağı su götürmez bir gerçek...

Bu doğrultuda Türkiye’de yıllardır süre gelen atık yönetimi çalışmalarına ek olarak, T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı geçtiğimiz aylarda “Sıfır Atık” projesini kamuoyuna duyurdu. Bu proje ile yukarıdaki belediye atık miktarımızı Türkiye ekonomi defterine pozitif katkı olarak yazdırmak bir yana, gelecek yıllarda bilinçsizce üreteceğimiz geri dönüştürülebilir atıklarımızı bilinçli bir şekilde azaltmak, toplamak ve geri dönüştürmek mümkün.
 
*Eurostat verilerine ulaşmak için tıklayınız.
 

T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Sıfır Atık Projesi

“Sıfır Atık”; israfın önlenmesini, kaynakların daha verimli kullanılmasını, atık oluşum sebeplerinin gözden geçirilerek atık oluşumunun engellenmesi veya minimize edilmesi, atığın oluşması durumunda ise kaynağında ayrı toplanması ve geri kazanımının sağlanmasını kapsayan atık yönetim felsefesi olarak tanımlanan bir hedeftir.

Atıkların geri dönüşüm ve geri kazanım süreci içinde değerlendirilmeden bertarafı hem maddesel hem de enerji olarak ciddi kaynak kayıpları yaşanmasına neden olmaktadır. Dünya üzerindeki nüfus ve yaşam standartları artarken tüketimde de kaçınılmaz şekilde bir artış yaşanmakta ve bu durum doğal kaynaklarımız üzerindeki baskıyı artırarak dünyanın dengesini bozmakta, sınırlı kaynaklarımız artan ihtiyaçlara yetişememektedir. Bu durum göz önüne alındığında, doğal kaynakların verimli kullanılmasının önemi daha da ortaya çıkmaktadır. Bu nedenledir ki son yıllarda tüm dünyada sıfır atık uygulama çalışmaları hem bireysel hem kurumsal hem de belediye genelinde yaygınlaşmaktadır.

Sıfır atık yaklaşımının esas alınması ile sağlanacak avantajlar;

❖ Verimliliğin artması,
❖ Temiz ortam kaynaklı olarak performansın artması,
❖ İsrafın önüne geçildiğinden maliyetlerin azaltılması,
❖ Çevresel risklerin azalmasının sağlanması,
❖ Çevre koruma bilincinin kurum bünyesinde gelişmesine katkı sağlandığından çalışanların “duyarlı tüketici” duygusuna sahip olmasının sağlanması,
❖ Ulusal ve uluslararası pazarlarda kurumun “Çevreci” sıfatına sahip olmasının sağlanması, bu sayede saygınlığının arttırılmasıdır.

Hedef sıfır atık! Sıfır kayıp!

Sıfır Atık Projesi ile ilgili detaylı bilgiler için tıklayınız.
 

10 yıldır geri dönüşüm için tasarlıyoruz

ROKA olarak; dünya kaynaklarının verimli kullanımının gerekliliğine, atığın kaynak ile eşit olduğuna inanıyoruz. Bu doğrultuda 2009 yılından beri kullanıcı dostu ve aynı zamanda tamamen geri dönüştürülebilir çevre dostu ürünlerimiz ile özel sektör ve kamu kurumları için çözümler üretiyoruz. Müşterilerimizin ihtiyaçlarını yerinde tespit ediyor, uzman endüstriyel ürünleri tasarımcısı kadromuz ile kullanıcı dostu tasarımlar gerçekleştiriyoruz.

T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ilgili yönetmelikleri ve Sıfır Atık Projesi’ne uygun olarak geliştirdiğimiz GREENBIN 6 bölmeli ürünümüz, sizlere 6 farklı geri dönüştürülebilir atığınızı tek bir ünitede ayrıştırabilme imkanı sağlıyor. Ayrıca ürünümüz Türkiye’de ilk defa uygulanan “pil” bölmesi farkı ile klasik yöntemlere tasarım gücü ekliyor. Bu ve benzeri tüm ürünlerimizi websitemiz üzerinden inceleyebilir, detaylı bilgiler için bizi arayabilirsiniz.
 
Greenbin Sıfır Atık modelimiz için tıklayınız.
 

ROKA Çevre için Tasarım © 2022 | Bu site RGS Yazılım® E-ticaret Yazılımı ile hazırlanmıştır