ROKA Çevre için Tasarım
tr en

Atıkların Geri Dönüşüm Süreci


Yazar: İrem Aras. Yayın tarihi: 09.10.2020

 

Her ne kadar geri dönüşüm sürecini bir bütün olarak algılasak da tüm atıkların ayrı ayrı bir serüveni var. Bu atıkları böyle değerlendirdiğimizde sürecin zorluğu ve karmaşıklığı bizi daha duyarlı birer insan olmaya yönlendiriyor.

 

Öncelikli olarak toplanılan atıklar -kağıt, plastik, cam veya metal- varsa eğer üzerlerindeki etiket, kağıt vs. gibi yabancı maddelerden ayrıştırılırlar. Daha sonra plastik ve metal atıklar türlerine göre cam ve kağıt atıklar ise renklerine ve kullanım alanlarına göre ayrılıp hepsine küçük parçalara ayırma işlemi uygulanır. Erimeye uygun hale getirildikten sonra cam ve metaller uygun kalıplara dökülür ve yeni bir ürün elde edilir. Plastik atıklarda ise iki farklı yöntem uygulanır : ya ufak parçalar eritilerek tamamen atıklardan oluşmuş bir ürün elde edilir ya da farklı parçaların içlerine plastik hammaddesi eklenmesiyle yeni bir ürün oluşturulur.

 

Tüm atıkların geri dönüşüm oranı veya kaç kez geri dönüştürülebileceği birbirinden farklıdır. Örneğin; cam ve metal defalarca kez geri dönüştürülebilir ve kalitesinde hiçbir kayıp olmazken plastik ve kağıtların hem geri dönüşüm oranı diğerlerine kıyasla azdır hem de bir süre sonra geri dönüşümü mümkün değildir. Eninde sonunda depolama alanına veya çevreye geri dönerler.

 

KAYNAK :  https://yer-su.com/cam-geri-donusumu-nasil-yapilir/

                   https://ekolojist.net/plastigin-geri-donusumu-nasil-olur/

                   http://www.obalilar.com.tr/

                   http://www.ozencam.com.tr/Faaliyetler/159-kagit-atiklar-ve-geri-donusum.aspx


ROKA Çevre için Tasarım © 2022 | Bu site RGS Yazılım® E-ticaret Yazılımı ile hazırlanmıştır